Yves Rocher Malaysian Coconut


Harajuku Lovers G en sevdiğim parfümlerden biridir. Harika bir saf hindistan cevizi kokusuna sahiptir. İlk İngiltere'deyken keşfetmiştim bu parfümü. Bu yüzden her sıktığımda İngiltere aklıma gelir ve mutlu olurdum. Daha sonra Türkiye'de Sephora'larda satılmaya başladığını gördüm. Maalesef, yaklaşık bir sene önce üretimi durdu. Nasıl olur da bu kadar çok beğenilen bir parfüm üretimden kaldırılır anlayabilmiş değilim. O zamandan beri hindistan cevizi kokusuna hasret kalmıştım ta ki Yves Rocher'in Malaysian Coconut isimli parfümüyle tanışana kadar. Kokusu neredeyse Harajuku G ile aynı diyebilirim. Sadece, Harajuku G'ye göre biraz daha ekşimsi bir kokusu var. Yine de Harajuku G'ye olan özlemimi dindirmiş durumda.
Parfüm yeni yıl dolayısıyla şu anda indirimde. Hindistan cevizi kokusunu seviyorsanız mutlaka denemelisiniz. Ürün linki için buraya tık tık.
---
Harajuku Lovers G is one of my favorite perfumes. It has an amazing coconut smell. I discovered it while I was in England. That was why everytime I wore it, it always reminded me of England and made me happy. Then, in Turkey I saw that Sephora sold them. Unfortunately, it was discontinued almost a year ago. Btw I just don't get why they discontinue a product which gets so many highly reviews. Since then, I've been craving for that coconut smell until I saw this Yves Rocher Malaysian Coconut perfume. It has almost the same smell as the Harajuku one. It just has a more sour smell. Still, I can say that it's the perfect alternative on the market for Harajuku G.
It is on new year sale at the moment. If you like coconut smell, you should definitely give it a try. Click here for the link.

No comments

Back to Top